Aparaty ortodontyczne dzielą się na rodzaje. Osoba chcąca dokonać korekty pewnych niedoskonałości swoich zębów często staje przed wyborem terapii z użyciem któregoś z nich. Czy chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat i dzięki temu lepiej porównać dostępne opcje? Jeśli tak, to w dalszej części znajdziesz przydatne informacje.
Aparat ortodontyczny stały
Pierwszym rodzajem aparatów ortodontycznych są aparaty stałe. Używane są do leczenia najpoważniejszych wad zgryzu, takich jak np. tyłozgryz, przodozgryz i zgryz otwarty. Niestety, leczenie za ich pomocą może wiązać się z wieloma problemami i dyskomfortem dla pacjenta. Ich obecność w jamie ustnej utrudnia dbanie o jej właściwą higienę, co w konsekwencji doprowadzić może do powstawania przebarwień, a nawet rozwoju próchnicy.
Cena leczenia przy pomocy aparatów stałych jest zwykle wysoka. Spowodowane jest to zarówno kosztami związanymi z wykonaniem i założeniem samego aparatu, jak i częstymi wizytami kontrolnymi w gabinecie stomatologicznym. Te ostatnie oznaczają również konieczność poświęcenia czasu na dotarcie do specjalisty, sam zabieg i drogę powrotną.
Aparat ortodontyczny ruchomy
Drugim powszechnie znanym rodzajem aparatów ortodontycznych są aparaty ruchome. Ich największą zaletą jest możliwość samodzielnego zdjęcia przez użytkownika. Sprawia to, że można m. in. komfortowo zjeść posiłek i dokładnie je wyczyścić. Leczenie za ich pomocą jest tańsze niż w przypadku aparatów stałych, ale wymaga więcej samodyscypliny ze strony pacjenta – musi on pamiętać, aby nie zaniedbywać terapii. W przeciwnym wypadku może ona nie przynieść zamierzonych efektów. Należy pamiętać, że aparaty ruchome są zalecane przede wszystkim do leczenia małych i średnich wad zgryzu. Najlepsze rezultaty dają u dzieci, dorośli mogą z nich korzystać tylko w niektórych przypadkach, ponieważ ich kości są już rozwinięte i trudniej jest wpłynąć na nich ustawienie.
Nakładki ortodontyczne
Czy dobrą alternatywą dla aparatu ortodontycznego są nakładki? Jakie są ich zalety, a jakie posiadają wady?
Niewidoczne nakładki ortodontyczne Hello Smile oferują najwyższy poziom komfortu używającym je pacjentom. Podobnie jak w przypadku aparatów ruchomych, w każdej chwili można je zdjąć, co oznacza dużą dozę swobody dla użytkownika. Ponadto są one produkowane przy użyciu transparentnych, odpornych na przebarwienia materiałów. Dzięki nim są właściwie niewidoczne, co pozwala na uzyskanie efektu naturalnego uśmiechu podczas ich noszenia. Dodatkową zaletą jest łatwość utrzymania prawidłowej higieny zarówno nakładek, jak i całej jamy ustnej.
Leczenie przy użyciu produktów Hello Smile jest też o wiele tańsze niż w przypadku tradycyjnych aparatów, a jego koszt może zostać rozłożony na niskie raty, dzięki którym nasz domowy budżet nie ucierpi.
Trzeba jednak zaznaczyć, że nakładki ortodontyczne nie nadają się do leczenia wszystkich dolegliwości. Najlepiej jest skonsultować się zawczasu z ortodontą, który poinformuje nas o odpowiednich i skutecznych sposobach leczenia danej niedoskonałości.
Sprawdź ofertę Hello Smile już dzisiaj i nie czekaj dłużej na zdrowy i piękny uśmiech. Być może dzieli Cię od niego jedynie kilka kliknięć myszką!
Aparat retencyjny
Ten typ aparatu nie jest przeznaczony do korygowania wad zgryzu, a jedynie do podtrzymania uzyskanych efektów leczenia ortodontycznego. Jest on bardzo ważny, ponieważ nie noszenie tzw. retainera może skutkować recesją wady i ponowną koniecznością założenia aparatu. Za optymalny czas użytkowania aparatu retencyjnego przyjmuje się dwukrotność czasu, który był przeznaczony na korygowanie wady. Oznacza to, że jeśli leczenie trwało rok to z retainera powinniśmy korzystać przez 2 lata.
Możemy wyróżnić trzy typy retainerów:
- Stały – jest przytwierdzony przez ortodontę do zębów, w przednim odcinku łuku, w niewidocznym miejscu. Mając założony stały aparat retencyjny musimy dbać o higienę, tak samo jak gdybyśmy nosili klasyczny aparat ortodontyczny – oznacza to konieczność używania dedykowanych szczoteczek ortodontycznych oraz bardzo dokładnego nitkowania. Jeśli u pacjenta pojawią się problemy stomatologiczne, takie jak próchnica czy ubytki zębów, retainer musi zostać ściągnięty przez ortodontę, w celu podjęcia leczenia. Zdejmuje się go także do zabiegu oczyszczania kamienia nazębnego
- Ruchomy – działa na podobnej zasadzie co klasyczny aparat ruchomy. Te retainery mogą różnić się między sobą budową i materiałem wykonania. Decydując się na ruchomy aparat retencyjny, powinniśmy liczyć się z potencjalnym dyskomfortem. Pacjenci zakładają go głównie w nocy.
- Nakładkowy – funkcjonuje tak samo jak nakładki ortodontyczne Hello Smile. Jest wygodny, dyskretny i można go zdjąć w każdej chwili (np. w razie konieczności podjęcia leczenia stomatologicznego). Więcej o nakładkach retencyjnych przeczytasz na: https://hellosmile.pl/blog/czym-sa-nakladki-retencyjne.