Korekcja zgryzu za pomocą ruchomego aparatu ortodontycznego brzmi nieźle? Tego typu aparaty korygują jednak wyłącznie drobne wady, a leczenie zgryzu przy ich pomocy trwa dosyć długo.
Alternatywą dla standardowego aparatu ortodontycznego ruchomego dla dorosłych są nakładki ortodontyczne. Można je zdejmować, a przy tym powodują one takie same przesunięcia zębów, jak aparaty stałe.
Jak działa aparat ortodontyczny ruchomy?
Ruchomy aparat ortodontyczny w większości przypadków korekcji ustawienia zębów, szczęki i żuchwy jest wyłącznie jednym z elementów leczenia, ponieważ przeważnie reguluje tylko rozrost kości. Dlatego ruchomy aparat ortodontyczny często stosowany jest na początku terapii i pomaga skorygować drobne wady zgryzu. Poprzez regularne nastawianie „niewidocznego” aparatu ortodontycznego u ortodonty osiąga się docelowe ustawienie szczęki, żuchwy oraz zębów.
Ruchomy aparat na zęby zbudowany jest z wewnętrznej części wykonanej z tworzywa sztucznego, która znajduje się za zębami, oraz drutów, które są prowadzone wzdłuż zębów, a dokładniej na nich lub ponad nimi, w celu przymocowania aparatu. Ponieważ aparat ruchomy można wyjmować, łatwo się go czyści oraz usuwa przed przystąpieniem do jedzenia, czy też mycia zębów.
Zalety i wady ruchomego aparatu ortodontycznego
Każdy rodzaj leczenia wad zgryzu i nieprawidłowego ukształtowania szczęki czy żuchwy posiada zalety i wady – jest tak również w przypadku aparatu ruchomego. Oprócz bólu oraz ceny ważnym kryterium doboru dla wielu osób jest sposób użycia oraz walory estetyczne.
Zalety ruchomego aparatu ortodontycznego
Jak sama nazwa wskazuje, zaletą stosowania aparatu ruchomego jest możliwość wyjmowania go wtedy, kiedy chcemy. Aparat można wyjąć w każdej chwili, np. w celu wyczyszczenia go, do jedzenia lub z innych powodów. Ułatwia to nie tylko dokładne mycie samego aparatu, lecz sprowadza się również do lepszego utrzymania higieny jamy ustnej niż w przypadku aparatu stałego.
Kolejną zaletą ruchomego aparatu na zęby jest to, że znajduje się on za zębami, dzięki czemu jest prawie niewidoczny. Widoczne na zębach są jedynie cienkie druty służące do mocowania aparatu, dlatego dla większości osób aparaty ruchome są bardziej estetyczne niż stałe.
Wady ruchomego aparatu ortodontycznego
Oprócz wymienionych już zalet, ruchomy aparat ortodontyczny ma również wady, do których należą bóle towarzyszące początkom leczenia.
Z powodu nacisku, który ma na celu rozszerzanie szczęki i żuchwy, wielu pacjentów skarży się na bóle szczęki, żuchwy oraz zębów. Ograniczona jest również wymowa, ponieważ ruchomy aparat ortodontyczny zajmuje stosunkowo dużo miejsca w obrębie podniebienia oraz po wewnętrznej stronie żuchwy. Kolejną wadą ruchomego aparatu ortodontycznego jest regularne nastawianie go, co oprócz nakładu pracy wiąże się z powracającym bólem powodowanym przez nacisk, jaki wywołuje aparat ortodontyczny ruchomy. Efekty leczenia są ściśle związane z tym, czy pacjent skrupulatnie nosi zdejmowany aparat. Jeśli nie przestrzegamy zaleceń ortodonty, efekty leczenia mogą być znikome.
Warto też podkreślić, że aparat ortodontyczny ruchomy dla dorosłych nie powinien być stosowany w przypadku infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.
Alternatywa dla aparatu ruchomego, czyli nakładki prostujące
Ponieważ coraz więcej osób chce skutecznie poprawić swój uśmiech, na rynku pojawiają się alternatywy dla stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych.
Świetną alternatywą jest stosowanie przezroczystych nakładek ortodontycznych. Nakładki Hello Smile są niemal niewidoczne dla otoczenia, dlatego wybierają je pacjenci, którym zależy na dyskretnej korekcji wady. Chcesz dowiedzieć się, czy Twoja wada nadaje się do leczenia nakładkami ortodontycznymi? Sprawdź już teraz!