Odpowiednie zabiegi dentystyczne mogą znacząco wpłynąć na estetykę uśmiechu i stan zdrowia zębów. Współczesna stomatologia proponuje różne metody korekcji ułożenia zębów w jamie ustnej, tym samym zaspokajając różnorodne potrzeby pacjentów. Wybór między tradycyjnym aparatem ortodontycznym a innowacyjnymi nakładkami prostującymi stanowi spore wyzwanie dla pacjentów. Nad którymi aspektami warto się zastanowić? Odpowiadamy!
Aparat ortodontyczny – wszechstronny i efektywny
Aparat ortodontyczny to sprawdzona metoda, gwarantująca precyzyjną korektę położenia zębów w jamie ustnej. Jest uniwersalny, sprawdzając się w różnorodnych przypadkach – od prostych do bardziej skomplikowanych. Wybierając ten rodzaj aparatu, mamy pewność możliwości korekcji praktycznie każdej nieprawidłowości ułożenia zębów w jamie ustnej.
Aparaty ortodontyczne oferują szeroki wachlarz opcji, począwszy od metalowych zamków, przez te wykonane z porcelany, aż po aparaty lingwalne umieszczone od strony języka czy kolorowe gumki, które mogą zainteresować młodszych pacjentów.
Nakładki – dyskretne i wygodne
Nakładki ortodontyczne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, szczególnie wśród dorosłych. Wykonane z przeźroczystego i elastycznego materiału są wygodne i praktycznie niewidoczne na zębach, co pozwala na dyskretne leczenie. Możliwość ich zdejmowania podczas jedzenia czy mycia zębów wpływa korzystnie na komfort pacjenta oraz na higienę.
Nakładki świetnie sprawdzają się w korekcji łagodnych i umiarkowanych przypadków nieprawidłowości ułożenia zębów, takich jak stłoczenia, czy odstępy między zębami. Działają w sposób szybki i nieinwazyjny i warto skorzystać z nich, jeśli nie dotknęły nas skomplikowane przypadki nieprawidłowości zgryzu, które niestety nie kwalifikują się do leczenia tą metodą.
Wybór między aparatem a nakładkami
Decyzja pomiędzy aparatem ortodontycznym a nakładkami powinna wynikać z indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta, uwzględniając również zalecenia specjalisty. Aparat oferuje większe możliwości korekcji, zaś nakładki zapewniają dyskrecję, wygodę i są mniejszym obciążeniem dla uzębienia.
Również aspekt finansowy może wpłynąć na wybór – leczenie tradycyjnym aparatem stałym jest zdecydowanie droższe. Zarówno sama konstrukcja materiału, jak i proces leczenia jest bardziej skomplikowany, co generuje dodatkowe koszty. Składa się na to także konieczność comiesięcznych wizyt kontrolnych, których uniknąć możemy w przypadku leczenia nakładkami prostującymi. Zestaw nakładek wysyłany jest do pacjenta na początku leczenia, każda nakładka dedykowana jest do noszenia w danym etapie, a kontrole odbywają się w formie zdalnej i są bezpłatne. Plan leczenia zazwyczaj nie ulega zmianom.
Dostępność leczenia nakładkami
Leczenie nakładkami ortodontycznymi jest zazwyczaj zdecydowanie szybsze niż prostowanie zębów stałym aparatem ortodontycznym. Jest to przedział czasowy trwający maksymalnie 1 rok, zazwyczaj jednak zamykający się w okresie zaledwie kilku miesięcy. Mimo tak szybkiego działania zęby przesuwane są delikatnie i w sposób mniej obciążający dla uzębienia niż w przypadku aparatu stałego.
Rozpocząć leczenie nakładkami możesz w każdym miejscu – pierwsza wizyta stacjonarna odbywa się w rekomendowanym gabinecie stomatologicznym, w celu zrobienia skanu 3D jamy ustnej oraz wykonania zdjęcia pantomograficznego, na podstawie których później wykonywane są plan leczenia oraz indywidualnie dopasowane nakładki dentystyczne. Dalsze wizyty odbywają się w formie zdalnej, a komplet nakładek jest dostarczany na wybrany przez Ciebie adres!
Skuteczność
Aparat ortodontyczny to jedyne skuteczne narzędzie w przypadku złożonych i ciężkich wad ułożenia zębów. Jeżeli natomiast chodzi o wady estetyczne, czy lżejsze wady ułożenia zębów, nakładki sprawdzą się do takich korekcji idealnie, a przy tym zapewnią większy komfort już w trakcie samego leczenia. To metoda stworzona dla szybkiego rozwiązania problemu krzywych zębów.