Czasem ciężko jest zidentyfikować specyfikę konkretnych wad zgryzu - jedyne, co możemy zauważyć bez konsultacji z lekarzem, to nierówne zęby lub trudności z przeżuwaniem pokarmu. Warto wiedzieć więcej o możliwych dolegliwościach, ich przyczynach oraz leczeniu. Przeczytaj, aby wiedzieć, czy masz problem i podjąć kroki w celu jego rozwiązania - nakładki Hello Smile umożliwią Ci poradzenie sobie z estetycznymi wadami, podczas gdy inne problemy rozwiązać może tradycyjny aparat.
Czynniki powodujące powstawanie wad zgryzu podzielić możemy na:
Warto również pamiętać o szeregu czynników zwiększających ryzyko powstania wad zgryzu, takich jak ssanie kciuka, zgrzytanie zębami lub nieustanne gryzienie pewnych przedmiotów (np. ołówków).
Jak rozpoznać rodzaj wady, która dotyczy nas samych lub naszych bliskich? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat charakterystyk poszczególnych schorzeń i ich leczenia.
Jeśli zauważasz u siebie lub swoich bliskich problemy z przeżuwaniem pokarmu lub wyglądem szczęki, to niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Nieleczone wady zgryzu mogą powodować m.in. problemy z prawidłową wymową, uszkodzenia dziąseł i błony śluzowej, próchnicę, a nawet zmiany w wyglądzie twarzy. Kondycja zębów i szczęki wpływa na Twoje samopoczucie i zdrowie całego organizmu.
Wypełnij naszą ankietę, abyśmy mogli ocenić, czy Twój przypadek może być leczony za pomocą nakładek Hello Smile. Nie zwlekaj i rozpocznij swoją drogę do polepszenia stanu zdrowia i wymarzonego uśmiechu!
Rozpoznanie dolegliwość ortodontycznych powinno zostać przeprowadzone przez lekarza, jednak warto wiedzieć, które z nich mogą nas dotyczyć. Jeśli niepokoi Cię wygląd Twojej szczęki lub zębów, to być może potrzebujesz konsultacji ze specjalistą. Oto najczęściej spotykane wady zgryzu wraz z ich charakterystykami:
Charakteryzuje go cofnięcie dolnego łuku zębowego w stosunku do górnego. Czasem dochodzi do tego, że przednie zęby się nie stykają. Może powodować zmiany w wyglądzie twarzy - cofnięcie dolnej wargi i pogłębienie bruzdy wargowo-bródkowej.
To odwrotność tyłozgryzu - dolny łuk zębowy jest wysunięty do przodu, przednie zęby dolne mogą zachodzić na górne. Nadaje twarzy nieprzyjemnego, groźnego wyglądu.
Dolne i górne zęby nie stykają się ze sobą, co powoduje powstanie między nimi szpary. Występują trudności z żuciem pokarmów, wydłużenie dolnej części twarzy oraz problem z wymową głosek przedniojęzykowo-zębowych (np. d,t,c).
Oznacza zachodzenie górnych zębów na dolne. Twarz może utracić symetrię, a zęby ścierają się. Tę wadę należy niezwłocznie skorygować, ponieważ może prowadzić do poważnych chorób dziąseł.
Zgryz krzyżowy objawia się w następujący sposób: zęby dolne zachodzą na górne w niektórych partiach łuków zębowych, a linia siekaczy może być przesunięta.
Wymienione powyżej wady zgryzu wymagają konsultacji z ortodontą i zastosowania stałego aparatu ortodontycznego
Stłoczenie oznacza, że zęby wyrastają pod złym kątem i są poobracane. Ma to miejsce, gdy ktoś posiada zbyt duże zęby w stosunku do zębodołów.
Jest przeciwieństwem stłoczenia - zęby mają zbyt dużo miejsca, co powoduje powstawanie widocznych szpar między nimi.
Niezależnie od tego na jak poważną wadę cierpisz, warto jest zasięgnąć rady specjalisty. Wiele wad może być leczonych tylko za pomocą aparatów, jednak jeśli sytuacja nie jest aż tak poważna, to warto zdecydować się na nakładki - o ich zaletach możesz przeczytać na naszym blogu. Nie czekaj i zadbaj o swoje zdrowie już dziś!
Ta strona korzysta z plików Cookies. Proszę zapoznaj się z Polityką prywatności i cookies