Kiedy dorosła osoba decyduje się na prostowanie zębów zazwyczaj ma konkretne powody, żeby to zrobić. Nieestetyczny wygląd uzębienia lub problemy ze zgryzem skłaniają nas do wybrania się do ortodonty. Jednak, czy w przypadku dzieci to działa podobnie? Co powinno zaalarmować nas, że powinniśmy udać się z naszą pociechą do gabinetu ortodontycznego?
Powody wizyt w gabinecie ortodontycznym
Pierwsze, o czym nie wie spora część osób, to wizyty kontrolne, które warto odbywać z dzieckiem. Na takich wizytach kontrolnych ortodonta monitoruje rozwój uzębienia u dziecka – czy przebiega on w poprawny sposób. Dzięki temu wszelkie dolegliwości zostaną zdiagnozowane i wyeliminowane możliwie najwcześniej i pozwolą uniknąć powikłań w przyszłości. Pierwsza wizyta kontrolna powinna odbyć się, kiedy dziecko ma 7 lat, jednak istnieje także szereg symptomów, które powinny zaalarmować wcześniej. Aby dowiedzieć się jakie to nawyki, czytaj dalszą część artykułu.
Szkodliwe nawyki
Pewne zachowania dziecka powinny zwrócić naszą uwagę. Pozornie mogą wyglądać niewinne, jednak najczęściej świadczą o wadach ułożenia zębów lub wadach zgryzu. Częstym z nich jest ssanie kciuka lub zbyt późne odstawienie smoczka. Takie zachowania prowadzą do odchylania przednich zębów do przodu – uzębienie dostosowuje się do ułożenia smoczka w jamie ustnej. Właśnie dlatego tak istotne jest odstawienie smoczka na konkretnym etapie rozwoju dziecka – na tyle wczesnym, aby zęby nie zaczynały się kształtować.
Innym częstym nawykiem jest obgryzanie paznokci, ołówków, czy innych przyrządów, które znajdują się pod ręką. Rodzice zazwyczaj zwracają uwagę na wygryzione skórki przy paznokciach i martwią się stanem dłoni, a nie zastanawiają się, jaki może to mieć wpływ na zęby. Niestety bardzo negatywny – konsekwencją obgryzania jest ścieranie się zębów, a nawet ich kruszenie.
Alarmujące symptomy
Czym innym są zachowania dziecka, mogące prowadzić do błędnego rozwoju zębów, czy nawet już o nim świadczące, a czym innym objawy wad, które można zaobserwować. Niepokojącym objawem, z którym koniecznie powinno się udać do specjalisty, jest oddychanie przez usta, chodzenie z otwartą buzią czy chrapanie. Są to objawy świadczące o tym, że może występować wada zgryzu, wymagająca poważniejszej korekcji.
Podobnie warto zwrócić uwagę na wady wymowy oraz zbytnie zaciskanie szczęk. Wszystkie te symptomy najczęściej świadczą o wadach zgryzu. Im wcześniej rozpocznie się leczenie takich wad, tym przebiegnie ono bardziej pomyślnie i szybciej. Dziecko znajdujące się w fazie rozwoju znacznie lepiej znosi leczenie aparatem ortodontycznym, a efekty są błyskawicznie zauważalne.
Wygląd zębów – na co zwrócić uwagę?
Wreszcie warto wspomnieć o samym wyglądzie zębów. W tym artykule pomijamy kwestię kondycji zębów, czyli występowanie próchnicy czy ubytków, skupiamy się na ułożeniu zębów w jamie ustnej. Co powinno zwrócić uwagę rodzica? Przede wszystkim zęby nachodzące na siebie. Świadczy to o tym, że nie mieszczą się one w jamie ustnej. W takim przypadku może być konieczne usunięcie któregoś z zębów lub wydłużenie linii zębów poprzez leczenie ortodontyczne.
Inną z popularnych wad ułożenia zębów w jamie ustnej u dzieci są zbyt duże przestrzenie między zębami. Taką wadę zlikwidować jest znacznie łatwiej, zazwyczaj leczy się ją nakładkami ortodontycznymi, które dziecko musi nosić jedynie w nocy. Warto od razu zwrócić uwagę na ten problem, ponieważ im wcześniej go wyeliminujemy, tym będzie to większe ułatwienie dla rozwoju uzębienia naszego dziecka.