Stripping IPR zębów to nazwa zabiegu, który zapewne brzmi tajemniczo dla znacznej większości osób. Kiedyś skrót IPR używany był wyłącznie do określania, zachodzących w trakcie żucia, naturalnych procesów ścierania szkliwa. Dzisiaj gdy spożywane przez nas pokarmy są dużo bardziej miękkie niż kiedyś, przeżuwamy mniej, a naturalna procedura IPR nie zachodzi w takim stopniu jak powinna. Właśnie dlatego powinniśmy rozważyć wspomaganie się w tym zakresie stomatologią. Jeśli chcemy by nasze zęby miały odpowiednio dużo przestrzeni, powinniśmy poddać się zabiegowi strippingu. Tę procedurę nazwać można również kontrolowaną redukcją grubości szkliwa zębów i może ona pomóc w łatwy sposób zmniejszyć pewne niedoskonałości w jamie ustnej. Dla kogo jest przeznaczony ten typ leczenia i czym się charakteryzuje?
Terapeutyczny zabieg redukcji szkliwa zębów – specyfika i przeznaczenie
Na czym dokładnie polega stripping zębów? Jest to zabieg kontrolowanej redukcji znajdującego się na ich bokach szkliwa. Ma na celu uzyskanie większej ilości wolnego miejsca w łuku zębowym, bez potrzeby uciekania się do bardziej inwazyjnych rozwiązań. Grubość ścieranej warstwy nie jest znacząca i najczęściej oscyluje między 0,05 a 0,25mm na punkt styczny zęba. Jakiego rodzaju pozytywnych efektów można się spodziewać po przeprowadzeniu tego zabiegu?
Po pierwsze, może on pomóc wyleczyć łagodne przypadki stłoczenia zębów. Stripping pozwala na ich odblokowanie i oczyszczenie z kamienia, dzięki czemu szybko poprawi się ich wygląd. Jeśli nie współwystępują inne dolegliwości, to, przy odrobinie szczęścia, może to oznaczać koniec naszych problemów ortodontycznych.
Drugim zastosowaniem strippingu jest przygotowanie łuków zębowych do leczenia. Właściwe umiejscowienie to kluczowa kwestia, gdy mowa o zakładaniu aparatu stałego lub rozpoczęciu leczenia nakładkami Hello Smile. Dodatkowa zaleta polega na zmniejszeniu dysproporcji między wielkością zębów, co również ułatwia dalszy przebieg terapii.
Kolejną zaletą, z estetycznego punktu widzenia, jest możliwość redukcji pustych przestrzeni międzyzębowych i trójkątnego kształtu charakterystycznego dla siekaczy. Dzięki odpowiednim zabiegom nasze zęby mają potencjał, aby być tak równe, jak nigdy przedtem!
Czy stripping IPR zębów powoduje dyskomfort?
Terapeutyczna redukcja grubości szkliwa zębów może nie brzmieć zachęcająco, jednak to zupełnie bezpieczna i bezbolesna procedura. Używa się do jej przeprowadzenia specjalnych narzędzi – najczęściej pasków ściernych. Te przyrządy nie powodują żadnego dyskomfortu po stronie pacjenta, pozwalając jednocześnie na osiągnięcie świetnych efektów. Stripping IPR to często wykonywany zabieg, który nie niesie ze sobą ryzyka.
Jeśli chcesz, żeby Twój uśmiech nabrał nowego blasku, to być może striiping IPR zębów jest przeznaczony właśnie dla Ciebie! Skontaktuj się z nami, a udzielimy Ci wszystkich niezbędnych informacji dotyczących leczenia i współpracy z Hello Smile. Koniecznie sprawdź również naszą sekcję często zadawanych pytań.
Czy stripping zawsze jest konieczny przed rozpoczęciem leczenia?
Chociaż stripping IPR to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, jego wizja dalej budzi postrach u osób, które boją się dentysty lub najzwyczajniej dysponują ograniczonym budżetem i chcą zmniejszyć koszty leczenia ortodontycznego do niezbędnego minimum (warto bowiem mieć świadomość, że zabieg strippingu u doświadczonego stomatologa, to koszt wahający się w granicach 50-250 zł). W związku z powyższymi wątpliwościami wielu pacjentów chce wiedzieć czy proces strippingu można pominąć w planie leczenia. W niektórych przypadkach oczywiście jest to możliwe, ale zastosowanie tego zabiegu niemal zawsze wpływa na osiągany postęp rezultatów. Jeśli bardzo zależy nam na zmniejszeniu zakresu leczenia musimy być gotowi na kompromisy w kwestii uzyskania efektów. Powinniśmy być także przygotowani na to, że jeśli leczenie nakładkami nie będzie przebiegać zgodnie z ustalonym na początku indywidualnym planem leczenia, zabieg strippingu może okazać się koniecznością.