Czas ciąży jest pod wieloma względami jednym z najbardziej wyjątkowych momentów w życiu kobiety. Wiąże się on z wieloma pięknymi wspomnieniami, ale niestety jest to także moment osłabienia organizmu. Kobiety w ciąży muszą borykać się z dyskomfortem w wielu aspektach codziennego funkcjonowania. Czy jest to dobry moment na korekcję wady zgryzu? Czy istnieją przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego w czasie ciąży?
Aparat ortodontyczny w ciąży a bezpieczeństwo
Przed rozpoczęciem leczenia aparatem ortodontycznym koniecznie jest wykonanie badania RTG, czyli zdjęcia rentgenowskiego zgryzu. Jest on jednym z elementów na którego podstawie wykonuje się plan leczenia. W przypadku kobiet w ciąży badania rentgenowskie nie mogą być wykonywane. Promieniowanie, obecne podczas takiego badania, mogłoby negatywnie wpłynąć na dziecko. Rozpoczęcie leczenia w trakcie ciąży bez posiadania ważnego badania RTG nie jest możliwe. Jeśli zatem badania nie zostały wykonane przed zajściem w ciążę, konieczne jest odłożenie leczenia na czas po rozwiązaniu. W przypadku posiadania takiego rentgena, leczenie jest możliwe, jednak będzie ono wykonywane bez kontrolnych badań RTG.
Wzmożone dolegliwości bólowe?
Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, oprócz jego zagrożenia istnieją jednak inne przeciwwskazania związane z korygowaniem wady zgryzu w trakcie ciąży. Są to przede wszystkim dolegliwości bólowe oraz konsekwencje zdrowotne. Pierwsze z nich w przypadku kobiet w ciąży mogą być niezwykle dotkliwe. Prostowanie zębów za pomocą aparatu ortodontycznego wiąże się ze sporą ingerencją w organizm. Przesuwanie zębów wzdłuż linii jest bardzo bolesne dla większości pacjentów. W przypadku kobiet w ciąży takie dolegliwości bólowe często są dużo intensywniejsze ze względu na osłabienie organizmu. Na szczęście jednak nie wszystkie metody korygowania wady zgryzu wywołują te same dolegliwości. Aby dowiedzieć się jakie, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.
Zdrowie
Zanim jednak przejdziemy do rekomendowanych dla kobiet w ciąży metod korekcji wady zgryzu, warto wspomnieć o najistotniejszym przeciwwskazaniu – zdrowiu. Zdrowie to jeden z najistotniejszych czynników, jaki bierzemy pod uwagę, podejmując różne decyzje. W trakcie ciąży zdrowie jest dla nas podwójnie ważne, ponieważ wpływa nie tylko na naszą kondycję, ale także na kondycję zdrowotną dziecka. Czy aparat ortodontyczny może wpływać negatywnie na zdrowie kobiety w ciąży oraz jej nienarodzonego dziecka?
Higiena jamy ustnej
Podczas użytkowania aparatu ortodontycznego konieczna jest wzmożona higiena jamy ustnej. Ta konieczność wynika z tego, że w trakcie aparatu ortodontycznego znacznie trudniej jest doczyścić wszystkie zęby oraz szczeliny międzyzębowe. W konsekwencji ryzyko wystąpienia próchnicy jest znacznie większe. W wielu przypadkach kobiety w ciąży mają mocno osłabioną kondycję zębów. Dodatkowe obciążenie w przypadku niedostatecznej higieny jamy ustnej może być przyczyną poważnych problemów z uzębieniem. W przyszłości może nawet wystąpić konieczność rozpoczęcia poważnego leczenia. Takich problemów na szczęście można uniknąć dzięki dokładnemu czyszczeniu zębów i stosowaniu preparatów wskazanych przez ortodontę. Warto jednak mieć to na względzie i pamiętać o konieczności regularnych konsultacji z ortodontą, który oceni stan uzębienia.
Korekcja wady ułożenia zębów – bezpieczna alternatywa
Aparat ortodontyczny nie jest jedyną metodą korygowania wady ułożenia zębów w jamie ustnej. Większość ortodontów stanowczo odradza tę metodę prostowania zębów w trakcie ciąży. Istnieje jednak alternatywna metoda korekcji wady ułożenia zębów, która jest bezpieczna dla zdrowia matki oraz dziecka. Są to nakładki ortodontyczne, czyli przezroczyste, zdejmowane nakładki, dopasowane do indywidualnego kształtu zębów pacjenta. Stworzenie planu leczenie w przypadku nakładek ortodontycznych można w szczególnych sytuacjach wykonać bez zdjęcia RTG i posiłkować się jedynie skanem 3D zębów całkowicie bezpiecznym dla zdrowia dziecka. Nakładki są także mniej inwazyjną metodą niż aparat ortodontyczny. Nie obciążają zdrowia i nie wywołują tak sporego dyskomfortu. Badania potwierdzają, że w ciąży zęby leczone nakładkami przesuwają się nawet szybciej! Niestety nie każda wada ułożenia zębów kwalifikuje się do leczenia za pomocą nakładek ortodontycznych.